עמו אנכי בצרה: "קרן ההסעות" מפעילה מערך סיוע חינוכי ורגשי למשפחות תלמידי הקירוב שנפגעו בטבח הנורא בדרום

בין המשפחות קיימים נעדרים ופצועים וכן נפגעי חרדה רבים * "קרן ההסעות" חמ"ל מיוחד לאיתור כל המשפחות שהיו מעורבות באירועים הקשים ומסייעת להם באופן גשמי ורוחני * הוקם 'בית ספר זמני' במלונות המפונים במסגרתו נערכת למידה ופעילויות חינוכיות עבור התלמידים והמשפחות * ילדי קירוב רבים סיפרו על קבלות רוחניות שקיבלו על עצמם לשמירת עם ישראל

מאות משפחות מתושבי עוטף עזה ויישובי הדרום כמו גם מישובי הצפון שוכנות בימים אלה במלונות שונים ברחבי הארץ בשל המלחמה המתרחשת בעזה ובצפון. בינהן מאות משפחות קירוב שילדיהן לומדים במוסדות החינוך העצמאי ונהגו להגיע אליהם באמצעות קרן ההסעות. 

בימים אלה פועלים בהנהלת ׳קרן ההסעות׳ באינטנסיביות רבה מול הנהלות בתי הספר כדי להביא את הילדים הללו למוסדות הקירוב הסמוכים לאיזור שהותם. מדובר בפרויקט  שנעשה בשיתוף פעולה עם המנהלים והמנהלות בבתי הספר של החינוך העצמאי  וארגונים נוספים, יחד עם הפעילים והחונכים המלווים את התלמידים כל השנה, שתכליתו לחבר בין הילדים אל בתי הספר השונים, לפי מרחק גיאוגרפי ורמות גיל כדי לשלבם בלימודים. 

״הילדים הללו עוברים תקופה קשה מאד כאשר הם נאלצו להתנתק מהבית, מבית הספר המוכר והאהוב ולנדוד לעיר אחרת, למלון או בית הארחה בתנאים לא פשוטים. כמו שבשגרה אנחנו נלחמים על כל ילד ועל כל יום לימודים, ברור לנו שגם הפעם נעשה את כל המאמצים להחזיר את הילדים הללו למסגרת חינוכית תורנית״ אומרים בקרן ההסעות. 

״בשלב הראשון איתרנו את כל הילדים שלנו, עמם אנחנו נמצאים בקשר מהיום הראשון של המלחמה. הצוות החינוכי מקפיד לשוחח עמם, לשלוח להם חומר לימודי ולהיות עמם בקשר. במקומות רבים הקמנו מעין בית ספר שדה, כאשר מורים ומורות הגיעו למלונות וערכו פעילויות שונות וחינוכיות עם הילדים. 

״בשלב השני, התחלנו להפעיל את מערך ההסעות כדי להביא ילדים אל בתי הספר של החינוך העצמאי. מדובר במערך מורכב של בניית קווי נסיעה חדשים, שינוי מסלולי הסעות קיימים והרחבת מסלולים – הכל כדי להתאים למצב החדש. מנהלי בתי הספר נרתמים מצידם ועושים את כל המאמצים לקלוט את הילדים בחיוך ובשמחה וכך הם מרגישים שיכולים להתנתק מעט מהאירועים ולחזור לשגרת לימודים. אנחנו עורכים גם חיבורים עם בתי ספר אחרים כשצריך כדי לשלב ילדי מפונים. זו חובה קדושה בעת הזו לדאוג לכל ילד, שימשיך לגדול בחממה חינוכית טובה״ אומרים בקרן ההסעות.

במקביל, ממשיכים בקרן ההסעות להפעיל כיתות לימוד מיוחדות במלונות המפונים עבור הילדים שלא נמצא עבורם סידור. כיתות אלו כוללות פעילויות שונות, תכניות העשרה ועוד. מתבצעת חלוקה לפי גילאים ורמות רוחניות, והצוות החינוכי מגיע עד לבתי המלון כדי להיות עם התלמידים בתקופה הקשה הזו, ולסייע גם גשמית וגם רוחנית.

כזכור, מיום פרוץ המלחמה, "קרן ההסעות" נרתמה לסייע ולעזור ככל יכולתה למשפחות אלו, אשר חלק מהן הנן ממשפחת תלמידי קרן ההסעות הלומדים בתי הספר התורניים. הדאגה הכנה למשפחות אלו כמו גם לתלמידים והתלמידות היקרים הביאה את קרן ההסעות לפתוח מעין חמ"ל מיוחד לאיתור המשפחות במעגלים השונים וסיוע נפשי ורוחני.

יצויין, כי כל העת נמשכת הלמידה מרחוק בשאר חלקי הארץ, בערים וביישובים בהם לא מתקיימים לימודים בבתי הספר. צוות ההוראה ממשיך ללמוד עם התלמידים ובקרן ההסעות מגייסים מחשבים עבור המורים כדי לסייע בלמידה. 

גם פעילי וחונכי קרן ההסעות הנמצאים בקשר כל השנה עם התלמידים, בעיקר מכיתות גבוהות המתעדים להמשיך לישיבות קדושות, ממשיכים עמם כעת בקשר רציף, שומעים את מצוקותיהם, שולחים להם חומרי לימוד ומהווים להם אוזן קשבת. פעילים אלו המלווים לאורך כל השנה את תלמידי הקירוב בכל האתגרים, מבינים את החשיבות של הקשר והתמיכה בתקופה זו שהתלמידים זקוקים להכוונה ולחיזוק והם נמצאים שם בשבילם.